Your Councillors by Political Grouping

There are 45 members of the District Council, representing 106 parishes and settlements.
The current composition of the Council is: 30 Liberal Democrat; 11 Conservative; 2 Independent and 2 Labour (Liberal Democrat Control).
Seats on most of the Council's committees are allocated to the political groups (Liberal Democrat, Conservative, Labour and Independent) on a political proportionate basis.

 Liberal Democrat Group


  • Cllr Philip Allen

    Harston & Comberton

    (the Parishes of Barton,
    Comberton,
    Coton,
    Grantchester,
    Harlton,
    Harston,
    Haslingfield,
    Hauxton and South Trumpington)

    Liberal Democrat


  • Cllr Henry Batchelor

    Linton

    (the Parishes of Bartlow,
    Castle Camps,
    Great Abington,
    Hildersham,
    Linton,
    Little Abington and Shudy Camps)

    Liberal Democrat


  • Cllr John Batchelor

    Linton

    (the Parishes of Bartlow,
    Castle Camps,
    Great Abington,
    Hildersham,
    Linton,
    Little Abington and Shudy Camps)

    Liberal Democrat


  • Cllr Anna Bradnam

    Milton & Waterbeach

    (the Parishes of Chittering,
    Landbeach,
    Milton and Waterbeach)

    Liberal Democrat

    Vice-Chairman of Council


  • Cllr Martin Cahn

    Histon & Impington

    (the Parishes of Histon,
    Impington and Orchard Park)

    Liberal Democrat


  • Cllr Sarah Cheung Johnson

    Longstanton

    (the Parishes of Longstanton and Oakington & Westwick)

    Liberal Democrat


  • Cllr Claire Daunton

    Fen Ditton & Fulbourn

    (the Parishes of Fen Ditton,
    Fulbourn,
    Great Wilbraham,
    Horningsea,
    Little Wilbraham,
    Stow-cum-Quy and Teversham)

    Liberal Democrat


  • Cllr Clare Delderfield

    Sawston

    (Sawston)

    Liberal Democrat


  • Cllr Peter Fane

    Shelford

    (the Parishes of Great Shelford,
    Little Shelford and Stapleford)

    Liberal Democrat


  • Cllr Neil Gough

    Cottenham

    (the Parishes of Cottenham and Rampton)

    Liberal Democrat

    Deputy Leader


  • Cllr Jose Hales

    Melbourn

    (the Parishes of Melbourn,
    Meldreth,
    Shepreth and Whaddon)

    Liberal Democrat


  • Cllr Bill Handley

    Over & Willingham

    (the Parishes of Over and Willingham)

    Liberal Democrat

    Lead Cabinet Member for Environmental Services and Licensing


  • Cllr Philippa Hart

    Melbourn

    (the Parishes of Melbourn,
    Meldreth,
    Shepreth and Whaddon)

    Liberal Democrat


  • Cllr Geoff Harvey

    Balsham

    (the Parishes of Balsham,
    Carlton,
    Horseheath,
    West Wickham,
    West Wratting and Weston Colville)

    Liberal Democrat


  • Cllr Tumi Hawkins

    Caldecote

    (the Parishes of Bourn,
    Caldecote,
    Childerley,
    Kingston,
    Little Gransden and Longstowe)

    Liberal Democrat

    Lead Cabinet member for Planning


  • Cllr Pippa Heylings

    Histon & Impington

    (the Parishes of Histon,
    Impington and Orchard Park)

    Liberal Democrat


  • Cllr Steve Hunt

    Histon & Impington

    (the Parishes of Histon,
    Impington and Orchard Park)

    Liberal Democrat


  • Cllr Alex Malyon

    Longstanton

    (the Parishes of Longstanton and Oakington & Westwick)

    Liberal Democrat


  • Cllr Tony Mason

    Harston & Comberton

    (the Parishes of Barton,
    Comberton,
    Coton,
    Grantchester,
    Harlton,
    Harston,
    Haslingfield,
    Hauxton and South Trumpington)

    Liberal Democrat


  • Cllr Peter McDonald

    Duxford

    (the Parishes of Babraham,
    Duxford,
    Hinxton,
    Ickleton and Pampisford)

    Liberal Democrat


  • Cllr Brian Milnes

    Sawston

    (Sawston)

    Liberal Democrat


  • Cllr Dawn Percival

    Over & Willingham

    (the Parishes of Over and Willingham)

    Liberal Democrat


  • Cllr Judith Rippeth

    Milton & Waterbeach

    (the Parishes of Landbeach,
    Milton and Waterbeach)

    Liberal Democrat


  • Cllr Nick Sample

    Shelford

    (the Parishes of Great Shelford,
    Little Shelford and Stapleford)

    Liberal Democrat


  • Cllr Bridget Smith

    Gamlingay

    (Gamlingay)

    Liberal Democrat

    Leader of Council


  • Cllr Hazel Smith

    Milton & Waterbeach

    (the Parishes of Chittering,
    Landbeach,
    Milton and Waterbeach)

    Liberal Democrat

    Lead Cabinet member for Housing


  • Cllr Ian Sollom

    Harston & Comberton

    (the Parishes of Barton,
    Comberton,
    Coton,
    Grantchester,
    Harlton,
    Harston,
    Haslingfield,
    Hauxton and South Trumpington)

    Liberal Democrat


  • Cllr Aidan Van de Weyer

    Barrington

    (the Parishes of Barrington,
    Great Eversden,
    Little Eversden,
    Orwell and Wimpole)

    Liberal Democrat

    Deputy Leader of Council (Statutory)


  • Cllr John Williams

    Fen Ditton & Fulbourn

    (the Parishes of Fen Ditton,
    Fulbourn,
    Great Wilbraham,
    Horningsea,
    Little Wilbraham,
    Six Mile Bottom,
    Stow-cum-Quy and Teversham)

    Liberal Democrat

    Lead Cabinet member for Finance


  • Cllr Eileen Wilson

    Cottenham

    (the Parishes of Cottenham and Rampton)

    Liberal Democrat

 Conservative Group


  • Cllr Ruth Betson

    Cambourne

    (Cambourne)

    Conservative


  • Cllr Shrobona Bhattacharya

    Cambourne

    (Cambourne)

    Conservative


  • Cllr Tom Bygott

    Girton

    (the Parishes of Dry Drayton,
    Girton and Madingley)

    Conservative


  • Cllr Grenville Chamberlain

    Hardwick

    (the Parishes of Hardwick and Toft)

    Conservative

    Scrutiny and Overview Committee Chairman


  • Cllr Graham Cone

    Fen Ditton & Fulbourn

    (the Parishes of Fen Ditton,
    Fulbourn,
    Great Wilbraham,
    Horningsea,
    Little Wilbraham,
    Six Mile Bottom,
    Stow-cum-Quy and Teversham)

    Conservative

    Major Opposition Group Deputy Leader


  • Cllr Sue Ellington

    Swavesey

    (the Parishes of Fen Drayton,
    Lolworth and Swavesey)

    Conservative


  • Cllr Mark Howell

    Caxton & Papworth

    (the Parishes of Boxworth,
    Caxton,
    Conington,
    Croxton,
    Elsworth,
    Eltisley,
    Graveley,
    Knapwell,
    Papworth Everard and Papworth St Agnes)

    Conservative


  • Cllr Bunty Waters

    Bar Hill

    (Bar Hill)

    Conservative


  • Cllr Heather Williams

    The Mordens

    (the Parishes of Abington Pigotts,
    Arrington,
    Croydon,
    Guilden Morden,
    Hatley,
    Shingay-cum-Wendy,
    Steeple Morden and Tadlow)

    Conservative

    Major Opposition Group Leader


  • Cllr Richard Williams

    Whittlesford

    (the Parishes of Newton,
    Thriplow and Whittlesford)

    Conservative


  • Cllr Nick Wright

    Caxton & Papworth

    (the Parishes of Boxworth,
    Caxton,
    Conington,
    Croxton,
    Elsworth,
    Eltisley,
    Graveley,
    Knapwell,
    Papworth Everard and Papworth St Agnes)

    Conservative

 Independent Group


  • Cllr Douglas de Lacey

    Girton

    (the Parishes of Dry Drayton,
    Girton and Madingley)

    Independent Group (SCDC)

    Chairman of Council


  • Cllr Deborah Roberts

    Foxton

    (the Parishes of Fowlmere,
    Foxton,
    Great Chishill,
    Heydon and Little Chishill)

    Independent Group (SCDC)

 Labour Group